Hipnoterapi

Hipnoterapi halk arasında bilinen tabiriyle Hipnozla Doğum anne adaylarının doğum anında kendilerini daha iyi hissetmeleri için doğum gerçekleşirken hipnoz tekniğinin uygulanmasıdır.

Hipnoterapi uygulaması doğal yöntemle bebeğini doğurmak isteyen anneler tarafından en sık tercih edilen yöntemlerden birisidir.

Hipnozla Doğum yöntemiyle anne adayının;

 • Kendisini oldukça rahat hissetmesi ve gevşemesi,
 • Düzenli nefes alış – veriş ritmi oluşturulması,
 • Bebeğiyle daha doğru bir bağ kurması,

amaçlanmaktadır.

Son yıllarda yurt içinde ve yurt dışında anne adaylarına oldukça aktif olarak uygulanmaya başlayan Hipnoterapi Angelina Jolie, Megan Markle, Özgü Namal gibi pek çok ünlü isim tarafından doğum sırasında tercih edilmiştir.

İnsanların normal doğuma daha fazla yönelmesi ve bu durumun bebeğin sağlığı için daha olumlu etkileri olması ile birlikte Hipnoterapi, Hipnozla Doğum, Doğum Koçluğu gibi kavramlar daha fazla bilinir hale gelmiştir.

Doğum öncesi ve doğum sırasında anne adayları kendilerine verilen yanlış bilgiler ile birlikte ciddi korkular ve kaygılara kapılırlar. Bu süreç doğum sırasında negatif etkiler yaratabilir.

Normal doğumunda konforlu, sağlıklı ve rahat bir şekilde gerçekleşmesi için anne adaylarının psikolojik olarak doğum sürecine hazırlanmaları gerekir.

Hipnoterapi yani Hipnoz ile Doğum yöntemi uygulanarak doğum olayının insanlığın en başından beri yaşanan, devam eden, sağlıklı ve doğal bir süreç olduğu anneye aktarılarak içinde bulunduğu negatif düşüncelerden arındırılması sağlanır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burcu Çetinkaya uzun yıllardır anne adaylarına doğum sürecini rahat geçirmeleri ve doğum sırasında kendilerini rahat hissetmeleri için yardımcı olmaktadır.

Sizler de Hemen Bize Ulaşarak randevu alabilir, uzman doktorumuz ile birlikte rahat bir hamilelik süreci geçirerek konforlu bir doğum gerçekleştirme imkanına sahip olabilirsiniz.

Hipnoterapi Nasıl Yapılır?

Hipnoterapi yani Hipnozla Doğum normal doğum süreci ile kombine olarak ilerleyen bir terapi olarak ifade edilebilir.

Anne adaylarının doğum sürecinde çevrelerinden duydukları olumsuz ve yanlış bilgilerin tecrübe eksikliği ile birleşmesi doğum kaygısı oluşmasına neden olur. Bu durum doğum anında olumsuz etkiler oluşmasına yol açar.

Hipnozla Doğum tedavisi rahat bir doğum süreci geçirmek isteyen ve aşırı sancılar çekmek istemeyen tüm anne adayları tarafından tercih edilen bir sağlıklı doğum tekniğidir.

Hipnoterapi anne adaylarının korkusuz, rahat ve güvenli bir şekilde doğuma girmelerini sağlar. Tedavinin sağladığı avantajlardan birisi de annenin ağrı kesiciye ihtiyaç duymaması ve sancı problemi çekmeden doğumun gerçekleşmesidir.

Doğum anında kullanılan Hipnoz Tekniği ile annenin bedeni gevşer. Anne adayında görülen rahatlama ile birlikte bedenindeki tüm kasları gevşeyerek doğum kolaylaşır.

Anne adayında kasların gevşemesi ve doğum kanalının açılması bebeğin çok hafif kasılmalar ile hareket etmesine yardımcı olur. Doğum hafif kasılmalar ile gerçekleştiği için anne ciddi ağrı hissetmeden rahat bir doğum sürecini tamamlamış olur.

Hipnoterapi anne adayına gebeliğin belirli döneminde (özellikle hamileliğin 2. yarısında) birkaç seans olarak uygulanır. Seanslar sırasında bu alanda uzman doktor anne adayının kaygı ve korkularını tespit ederek bunların üzerine gider.

Hipnoz ile Doğum tedavisi sırasında anne adayına doğum kasılmaları anında ne yapacağı anlatılır. Doğum anında gevşemeye yönelik yapılacak egzersizler öğretilir. Ayrıca nefes kontrolü ve egzersizleri üzerine anne bilgilendirilir.

Hipnoterapi almış anne adaylarında doğum anında ıkınma eylemi gerçekleştirilmeden dahi doğru nefes alış – verişi ile iyice açılan doğum kanalından bebek kolayca gelebilir.

Doğum başladığı andan itibaren anne adayı doğru teknikler ile doğum kanalını gevşettiği için ağrısız ve sorunsuz bir doğum gerçekleştirilir.

Hipnoterapi üzerine yapılan tüm araştırma ve incelemeler sonucunda doğum anında anne adayının yaşadığı ağrıların büyük kısmının önüne geçtiği gözlenmiştir.

Bununla birlikte Hipnoterapi veya bilinen adıyla Hipnozla Doğum uygulaması;

 • Doğum sırasında uygulanan anestezinin etkisini artırır,
 • Annenin doğum sonrası iyileşme süresini kısaltır,
 • Doğum anında oluşabilecek komplikasyonların önüne geçer,
 • Anne ve bebekte yaşamsal işaretlerin pozitif kalmasını sağlar,

gibi birçok avantajı beraberinde getirmektedir.

Günümüzde anne adaylarının büyük çoğunluğu normal doğum sürecinde sağladığı avantajlar nedeniyle Hipnoterapi Tekniği ile Doğum yapılmasını talep etmektedir.

Hipnoterapi Avantajları

Anne adayları için hamilelik ve doğum süreci özellikle ilk kez deneyim edilecekse oldukça zorlu ve stresli olabilmektedir. Bu dönemde stresten uzak kalmayı başaran anne adayları kolay bir gebelik süreci geçirerek sorunsuz bir doğum yapabilirler.

Hipnoterapi Tekniği ile anne adaylarına sağlanan avantajların bazıları şunlardır;

 • Anne adayının motivasyonu üst seviyede tutularak doğum anında psikolojik olarak güçlü durması sağlanır.
 • Anne adayının rahatlığı bebeğe de yansıyacağı için bebeğin gelişimi olumlu etkilenirken doğum anında bebekte soruna neden olabilecek durumların önüne geçilmiş olur.
 • Hipnozla Doğum yapan annelerde diğer doğum durumlarında oluşan kan kaybından çok daha az miktarda kanama oluşur. Bu durum annenin birkaç saat içinde kendisine gelmesini ve çok hızlı bir iyileşme süreci geçirmesini sağlar.
 • İlk doğumunu gerçekleştirecek anne adaylarında yaşanan yoğun endişe ve stres duygusu Hipnoterapi ile engellendiği için anne adayı rahat ve kolay bir doğum süreci geçirmiş olur.

Hipnoterapi Aşamaları

Hipnoterapi uygulamasının temel amacı anne adayının hamilelik ve doğum sürecini rahat geçirmesinin sağlanmasıdır. Anne adayları bu tedavi ile birlikte hem gebelik sürecinde hem de doğum sürecinde stresten uzak kalabilirler.

Hipnozla Doğum tedavisi şu aşamalar izlenerek uygulanmaktadır.

 1. Doğum Korkularının Giderilmesi: Doğum konusunda halk arasında anlatılan olumsuz bilgiler anne adayında korku, kaygı ve stres oluşmasına yol açar. Bu süreçte anne adayına doğumun doğal, acısız ve rahat bir süreç olduğu anlatılır.
 2. Gebelikteki Olumsuzlukların Yok Edilmesi: Bu aşamada anne adayının hamilelik sürecinde yaşayacağı bulantı ve kusma gibi olumsuz durumlara karşı önlem alınır. Doğru ve pratik egzersizler kullanılarak bunun yapılması mümkündür.
 3. Rahat, Kolay ve Mutlu Doğuma İkna: Anne adayı hamilelik sürecini ve doğum anını rahat geçirip mutlu olacağına ikna edilir. Kadın Doğum Uzmanı tarafından annenin bilinçaltına yerleştirilen bu olgu doğum anında çok yardımcı olmaktadır.
 4. İlk Sancının Atlatılması: Doğum anında anne adaylarının en çok endişe duyduğu ve zorlandığı an ilk sancıyı hissettikleri andır. Anne adayının ilk sancıyı yaşadığında sakin, rahat ve güçlü kalması doğum sürecinin çok kolay geçmesini sağlamaktadır.

Hipnoterapi ya da Hipnozla Doğum yöntemi anne adaylarının normal doğum sırasında rahat, huzurlu ve ağrısız bir süreç geçirmelerini sağlayan en önemli uygulamadır.