Vajinismus Tedavileri

Vajina girişinde bulunan kasların istemsiz şekilde kasılması ve buna bağlı olarak cinsel birlikteliğin gerçekleşememesine vajinismus ismi verilir. Kadınların sıklıkla yaşadığı cinsel işlev bozukluklarından biri olan vajinismus kesinlikle isteğe bağlı bir durum değildir ve çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bu nedenle vajinismus sorunu yaşayan kadınların suçlanmaması ve çiftlerin birlikte tedavi seçeneklerine başvurmaları gerekir.

Vajinismus Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Vajinismus tedavisine;

  • Cinsel ilişkinin çok zor gerçekleşmesi ya da hiç gerçekleşememesi,
  • Cinsel ilişki esnasında yanma ya da batma olması,
  • Cinsel ilişki esnasında sebebi belirlenemeyen ağrı hissedilmesi,
  • Jinekolojik muayene olmada zorluk yaşanması,
  • Ağrı nedeniyle cinsel ilişkiden uzak durulması,
  • Cinsel ilişki esnasında panikatak durumlarında ihtiyaç duyulabilir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Vajinismus tedavisi için öncelikle kişinin geçmişinde vajinismusa neden olabilecek bir olay yaşanıp yaşanmadığı, vajinismusun primer mi sekonder mi olduğu ve vajinismusun derecesi tespit edilmelidir. Vajinismus genellikle psikolojik kaynaklı olsa da bazı durumlarda fizyolojik nedenlerden de kaynaklanabilir. Bu durumda vajinadaki yapısal bozuklukların giderilmesine yönelik bir tedavi planlanır. Çoğunlukla uygulanan tedavi lokal anestezi ile himenin çıkarılması ya da vajinada enfeksiyon olduğu durumlarda ilaç tedavisi uygulanması şeklinde olur.

Vajinanın istem dışı bir şekilde kasılmasını önleyerek kasların esnekliğini sağlayacak pelvik taban fizyoterapisi denenebilir. Çeşitli kas gevşetme hareketlerinin uygulanması ve cinsellik konusunda doğru bilgilendirmeler yapılması da tedavi sürecinde etkilidir. Doktorun uygun gördüğü durumlarda cinsel terapi seansları düzenlenerek davranışsal terapiler uygulanması söz konusu olabilir.

Vajinismus Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci

Vajinismus tedavisi sonrası iyileşme süreci uygulanan yönteme ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Vajinismus genellikle psikolojik kaynaklı bir cinsel işlev bozukluğu olduğundan sorunun ortadan kalkış süresi ile ilgili bir süreden bahsetmek çok doğru değildir.