Cinsel İsteksizlik Tedavileri

Cinsel isteksizlik kadın erkek fark etmeksizin pek çok kişinin yaşadığı sorunlardan biridir. Cinsel isteksizlik hem kadınların hem de erkeklerin sağlıklı bir cinsel hayat sürmesinin önündeki en büyük engellerdendir. Cinsel isteksizlik eşler arasında da birtakım sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Yaşanan bu cinsel işlev bozukluğu bir çiftin deneyimlemesi gereken ve özel bağlarını güçlendiren cinselliğin önünde büyük bir engel olarak belirebilir.

Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Toplumdaki yaygın kanı, cinsel isteksizliğin genelde psikolojik nedenlerden kaynaklandığı şeklinde olsa da cinsel isteksizlik birçok farklı unsur nedeniyle ortaya çıkabilir. Cinsel isteksizlik;

  • Cinsellikle ilgili utanma, suçluluk, günaha girme gibi kaygıların ve korkuların olması,
  • Cinsel birleşmenin gerçekleştirilemiyor olması,
  • Cinsel birleşme esnasında ağrı ya da kasılma yaşanması,
  • Kadınlarda cinsel olarak uyarılamama,
  • Ön sevişme aşamasının atlanması ya da çok kısa tutulması,
  • Orgazm olamama,
  • Erkeklerde zor ereksiyon olma,
  • Erken boşalma, sertleşme bozukluğu ya da boşalmada güçlük gibi nedenler cinsel isteksizlik oluşmasına neden olabilir.

Bunun yanı sıra evlilikte yaşanan çatışmalar, eşe öfke duyulması, kadının ya da erkeğin ilişkide kendisini değersiz hissetmesi, kişinin kendi bedenini yeterince tanımıyor olması gibi nedenler de cinsel isteksizliğe yol açabilir.

Bazı bedensel rahatsızlıklar, psikiyatrik ilaç kullanımı, hormonal dengesizlikler, böbrek, kalp, karaciğer hastalıkları ile kadınlarda menopoz dönemi de cinsel isteksizliğin nedenleri arasında yer alır.

Cinsel İsteksizlik Tedavi Edilebilir mi?

Cinsel isteksizlik sorunu yaşayan kişinin bu durumu ihmal etmemesi ve alanında uzman bir hekimle görüşmesi gerekir. Cinsel isteksizlik sorunu ile başvuran hastalarda öncelikle cinsel isteksizliğe sebep olan durum araştırılır. Ardından fiziksel muayene ile altta başka bir sebep olup olmadığı tespit edilir.

Cinsel isteksizlik tedavi edilebilen bir sorun olmakla birlikte tedavi sürecinde eşlerin birbirlerine karşı sabırlı ve anlayışı olması ilişkilerinin sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Cinsel isteksizlik hormonal sorunlar, anatomik sorunlar, nörolojik rahatsızlıklar, aşırı kilo ve buna benzer nedenlerden kaynaklanıyorsa ilaç tedavisi ya da gerekli görülen diğer tedavi yöntemleri uygulanır. Cinsel isteksizliğin psikolojik nedenlerden kaynaklanması durumunda cinsel terapi, aile terapisi ya da bedensel egzersizler ile tedavi planlanabilir. Gerek görüldüğü takdirde seanslara eşli olarak katılım sağlanması tedavinin başarısı açısından son derece önemlidir.