Tekrarlayan Vajinal Enfeksiyon Tedavileri

Tırtıklı yüzeye sahip olan ve 9-10 cm uzunluğundaki kanaldan oluşan vajinanın içi salgı üreten özel bir tabaka ile kaplıdır. Vajina steril bir organ olmamakla birlikte kendine özgü bir florası ve doğal bir dengesi bulunur. Flora Laktobasiller başta olmak üzere bakterilerden, mantar ve virüs gibi mikroorganizmalardan oluşur. Servikovajinal sıvı ve vajinanın çok katlı epitel yapısı mikroorganizmalara karşı hem fiziksel hem kimyasal bariyer oluştururlar. Farklı etkenler sonucunda vajinal florada bulunan mikroorganizmaların yaşadığı ortam koşullarının bozulması ya da hijyen eksikliğinden dolayı farklı mikroorganizmaların bölgeye ulaşması, floradaki bazı bakterilerin ve mantarların sayısında değişime yol açabilir. Bölgede meydana gelen değişimler, etken mikroorganizmaya bağlı olarak çeşitli vajinal enfeksiyonlar oluşmasına neden olabilir.

Zararlı mikroorganizmaların kontrolsüz bir şekilde çoğalmasına bağlı olarak oluşan vajinal enfeksiyonlara vajinit denilir. Enfeksiyon durumunda normal akıntıdan farklı özelliklere sahip bir akıntı görülür. Bu akıntı şeffaf ve akışkan değil; renkli, köpüklü ve daha koyu kıvamlıdır. Bazı vajinal enfeksiyonlarda akıntının rahatsız edici bir kokusu da olabilir. Yine bazı enfeksiyonların bulguları arasında kaşıntı da yer alır.

En sık görülen vajinal enfeksiyonlar; mantar enfeksiyonu, trikomoniyazis ve bakteriyel vajinözdür.

Tekrarlayan Vajinal Enfeksiyonların Lazerle Tedavileri Hangi Durumlarda Uygulanır?

Tekrarlayan vajinal enfeksiyonların lazerle tedavisi;

  • Vajinal kaşıntı,
  • Vajina çevresinde ağrı, döküntü, kızarıklık, şişlik,
  • İdrar yaparken ya da cinsel ilişki esnasında yanma,
  • Vulvada kaşıntı,
  • Beyazımsı gri ve topak şeklinde vajinal akıntı,
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı,
  • Sarı-gri ya da yeşil vajinal akıntı,
  • Kötü kokulu vajinal akıntı durumlarında uygulanabilir. 

Tekrarlayan Vajinal Enfeksiyonların Lazerle Tedavileri Nasıl Uygulanır?

Kronik vajinal enfeksiyonların lazer ile ortadan kaldırılması mümkündür. Genital lazer tedavisi ile doğal bir iyileşme tepkisini uyaracak mikro yaralar yaratılır. Bunun sonucunda vücut daha taze ve genç bir vulva-vajinal doku oluşturur. Vajinal pH değeri ve flora düzenlenerek tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar bir sorun olmaktan çıkarılır. 

Tekrarlayan Vajinal Enfeksiyonların Lazerle Tedavileri Sonrası İyileşme Süreci

Tekrarlayan vajinal enfeksiyonların lazerle tedavisinin ardından hızlı bir iyileşme süreci yaşanır. Ancak enfeksiyonların neden oluştuğuna göre tedavi kapsamının genişletilmesi mümkündür. Bu nedenle tekrarlayan vajinal enfeksiyonlarının lazerle tedavisi öncesi hastanın detaylı olarak muayene edilmesi büyük bir önem taşır.