Vajinoplasti

Vajinanın daraltılmasına ve sıkılaştırılmasına yönelik olarak vajina duvarlarına yapılan cerrahi işlem vajinoplasti olarak adlandırılır. Vajina bölgesinde yaş almaya ya da doğuma bağlı olarak oluşan yıpranmanın eski haline döndürülebilmesi için vajinoplasti uygulanır.

Yaş alma, zorlu normal doğum, hormonal değişimler, genetik faktörler ve bazı cerrahi müdahaleler en sık karşılaşılan vajina genişlemesi nedenleridir. Özellikle zor geçen normal doğumlar vajina içi kas ve bağ dokusunda yırtıklara neden olarak vajinada kalıcı genişlemeye yol açabilir.

 Vajinoplasti Hangi Durumlarda Uygulanır?

Vajinoplasti;

  • Cinsel ilişki esnasında hava ya da gaz çıkışı seslerinin rahatsız edici boyuta ulaşması,
  • Normal doğuma bağlı olarak iç genital sistemde elastikiyet kaybının ve hasarların olması,
  • Vajina genişlemesinden dolayı cinsel hayatın olumsuz etkilenmesi,
  • İdrar torbasında ve bağırsaklarda sarkmalar oluşması,
  • Kadınlarda öz güven eksikliği durumlarında uygulanabilir.

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında yapılan vajinoplasti operasyonu yaklaşık 30-40 dakika kadar sürer. Rekonstrüktif bir ameliyat olan vajinoplasti, genişlemiş ve hasar görmüş durumdaki vajen dokusuna, sıkılığının ve elastikiyetinin yeniden kazandırılması için uygulanır. Bu amaçla vajende bulunan deforme olmuş doku çıkarılır, etrafındaki kaslar ve diğer doku sıkıştırılarak normal haline gelmesi sağlanır.

Vajina dokusundaki genişleme her hastada farklı düzeylerde olabildiği için ameliyat her hasta özelinde planlanır ve uygulanır. Ameliyat esnasında vajina iç dokusunun bir kısmı kesi ile çıkarılır.

Bazı durumlarda vajinoplasti operasyonu ile birlikte doğum travmalarından ve kaslardaki zayıflamadan kaynaklanan idrar kaçırma ve büyük abdest yapma zorluğu gibi sorunlara yönelik olarak çözümler de uygulanabilir. Aynı zamanda labioplasti, klitoris açığa çıkarma ve perine estetiği de vajinoplasti ile kombine şekilde uygulanabilir. Kombine genital estetik planlaması hastaların ihtiyaçları, beklentileri ve genel sağlık durumları doğrultusunda gerçekleştirilir.

Vajinoplasti Sonrası İyileşme Süreci

Vajinoplasti ameliyatından birkaç gün sonra hastalar genellikle normal yaşantılarına dönerler. Birkaç gün süreyle sızıntı şeklinde kanamalar olabilir. Operasyondan sonra görülen hafif sızlamalar ağrı kesiciler ile kontrol edilebilir. Doktor tarafından reçete edilen ilaçların düzenli kullanılması, pansumanların aksatılmaması, kişisel hijyene ve tuvalet temizliğine dikkat edilmesi iyileşme sürecinde oldukça önemlidir.

Operasyonda esnasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alınması ihtiyacı bulunmaz. Kesi bölgesi vajen içerisinde olduğundan dışarıdan görülebilecek bir iz kalması da söz konusu değildir.

Vajinoplasti ameliyatından sonra 4-6 hafta kadar havuza ve denize girilmemeli, sauna ve hamam gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır. Aynı şekilde bu süre içerisinde cinsel ilişkide bulunulmaması gerektiği de doktorlar tarafından belirtilmektedir.