Evlilik Öncesi Danışmanlığı

Evlilik hem erkek hem kadın için hayatlarında köklü değişikliklerin yaşandığı bir dönemdir.  Birbirini seven ve hayatlarını paylaşmaya karar veren iki insanın attığı bu önemli adımda her çift mutlu ve sorunsuz bir evlilik hayal eder. Ancak tüm ilişkilerde olduğu gibi evlilikte de doğru temeller üzerinde bir ilişki inşa etmek kolay değildir. Aralarında güçlü bir iletişim olan, birbirlerinin beklentilerine ve ihtiyaçlarına karşı ilgili ve saygılı, kültür farklılıkları nedeniyle oluşabilecek sorunları çözümlemiş çiftlerin evlilikleri genellikle daha sağlıklı, mutlu ve uyumlu olur. Evlilik öncesi danışmanlık ile çiftlerin birbirlerini daha iyi gözlemlemeleri ve daha iyi tanımaları için fırsat yaratılması hedeflenir. Evlilik öncesi danışmanlık evlilikte oluşması olası sorunların çözümlenmesini ve çiftlere problemlerle baş etme yetisi kazandırması nedeniyle önleyici hizmet olarak da değerlendirilebilir.

Sağlıklı ve mutlu bir evliliğe sahip olmak için çiftin cinsel hayatlarında da uyumu ve mutluluğu yakalayabilmesi çok önemlidir. Bunun için de cinsellik hakkında doğru bilgi sahibi olmak gerekir. Cinsellik hakkında erkeğin ya da kadının ya da her ikisinin yanlış ve eksik bilgilere sahip olması cinsel yaşamlarında sorun yaşamalarına neden olabilir.

Özellikle ülkemizde cinselliğe yönelik bakış açısından ve ailelerin tutumundan kaynaklanan yerleşmiş duygular ve düşünceler cinsel işlev problemlerine neden olup evliliği olumsuz etkileyebilir.

Evliliklerde bu tür sorunlar yaşanmaması için evlilik öncesi cinsel danışmanlık hizmeti oldukça önemlidir. Evlilik öncesi danışmanlık kapsamında kadına ve erkeğe üreme sağlığı ile ilgili yeterli bilgi, davranış ve tutum kazandırılmaya çalışılır. Sağlıklı bir aile yapısına sahip olunması için üreme sağlığı, gebelikten korunma, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, genetik geçişli hastalıklar ve akraba evliliği ile ilgili bilgiler verilir.

Kadın ve erkek ilk gece, cinsel ilişki, cinsel ilişki, cinsel organların yapısı gibi konularda bilgilendirilir. Evlilik öncesi danışmanlık hizmetinden yararlanılması evlilik ile birlikte karşılaşılabilecek olan cinsel isteksizlik, vajinismus ve ağrılı cinsel ilişki gibi problemlerin önüne geçilmesinde etkili bir yöntem olabilir.