Ergenlik ve Cinsellik

Çocukluk ile yetişkinlik arasında fiziksel ve psikolojik bir geçiş dönemi olan ergenlik aslında bir olgunlaşma evresi olarak da ifade edilebilir. 12-22 yaş aralığını kapsayan ergenlik buluğ çağı ile başlar. Bu dönemde boyda, kiloda, kişisel özelliklerde, cinsel organlarda ve beyinde büyüme ve olgunlaşma gözlemlenir.

Ergenlik dönemi ile birlikte çocukluktan genç erkek ve genç kız hallerine dönüşüm gerçekleşir. Kızlarda kalça ve göğüs büyümesi, erkeklerde seste kalınlaşma ve vücutta kıllanma gibi durumlar görülür. Bunun kaçınılmaz bir sonucu olarak cinsel duygularda gelişme ve cinselliğe ilgide artış ortaya çıkar.

Ebeveynlerin ergenlik döneminde ya da ergenlik dönemine girmeden önce çocukları ile cinsel gelişimleri hakkında konuşmaları ve cinsellik hakkında bilgilendirmeleri önemlidir. Ergenlik bir süreç olduğundan bu dönemdeki bireylerin farklı gelişim dönemlerinde ortaya çıkan ihtiyaçlara ya da merak ettikleri konulara göre dönem dönem bilgilendirilmeye ihtiyaçları olabilir. Bu aşamada anlayabileceğinden daha az ya da daha fazla bilgi verilmemesi önemlidir. Bu konuda ebeveynler uzmanlardan da destek alabilirler ve destek alınması en sağlıklı yöntem olarak kabul edilir.

İnternetin hayatımızda bu kadar önemli bir yere sahip olduğu günümüzde her türlü bilgiye internet aracılığı ile çok hızlı bir şekilde ulaşılabilir. Çocukların ve ergenlerin internette gezerken porno sitelere girmesi ve cinsellikle ilgili yanlış bilgiler edinmesi söz konusu olabilir. Bu nedenler ebeveynler çocuklarının internet kullanımı ile ilgili dikkatli olmalıdır.

Çocuklarla ve ergenlerle cinsel gelişim ile ilgili yapılan konuşmalarda, soru sormaları için teşvik edilmeleri önemlidir. Rahat paylaşım yapabilmeleri için onlara karşı yargılayıcı ya da alaycı bir tavır sergilenmemelidir. Yaşadıkları cinsel değişimlerin son derece doğal ve sağlıklı gelişimin bir parçası olduğu konusunda çocuklar bilgilendirilmelidir. Cinsiyetin seksten ibaret olmadığı ve cinsiyetin iktidar kaynağı olamayacağı öğretilmelidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında aydınlatılmalı, cinselliğin fiziksel bir ihtiyaç ve cinsel ilişkinin özel olduğu mesajı verilebilmelidir.