Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi kadınların istenmeyen cinsel birliktelik ya da genital bölgeye yapılan baskı sonrasında kızlık zarı bozulması halinde yaptırdıkları vajina estetiği operasyonudur.

Kızlık Zarı Dikimi diğer adıyla Himenoplasti işlemiyle kadınlarda kızlık zarı mümkünse onarılır değilse dikilir.

Kliniğimize ulaşan kişilerin birçoğu istemediği biçimde ileri giden ilişkiler ve arzusu dışında yaşanan bazı durumlardan dolayı korku, üzüntü ve pişmanlıklar yaşamaktadır.

Uzman doktorumuz Kızlık Zarı Dikimi ile kadınların fiziksel anlamda rahatlamasını sağlamakla birlikte, psikolojik etkilerini de yok etmekte hastalarımıza yardımcı olmaktadır.

Klinik ortamda uzman doktorumuz tarafından muayene edilen ve Kızlık Zarı Dikimi işlemi gerçekleştirilen kişilerden tarafımıza en fazla iletilen;

 • Kızlık Zarı Nedir,
 • Kızlık Zarı Nasıl Bozulur,
 • Kızlık Zarı Muayenesi,
 • Kızlık Zarı Nasıl Dikilir,
 • Geçici Kızlık Zarı Dikimi,
 • Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi,
 • Kızlık Zarı Onarımı,
 • Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı,
 • Kızlık Zarı Dikimi Sonrası,
 • Kızlık Zarı Dikimi %100 Başarılı mı?

sorularının yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Uzman hekimimizin yanıtladığı bu sorular dışında aklınıza takılan tüm konulara cevap bulmak, muayene olmak ve gerekirse Kızlık Zarı Dikimi işlemini yaptırmak için Hemen Bize Ulaşın...

Tam bir cinsel birliktelik yaşamasa dahi belirli seviyede birliktelik sonrası hafif kanaması olan genç kızlar bekareti ile ilgili net bir bilgiye sahip olmak için kliniğimize ulaşmaktadır.

Bizlere ulaşan kişilerin öncelikle Kızlık Zarı Muayenesi Jinekolog tarafından yapılır. Eğer kızlık zarı bozulmuş ise ve kişi talep eder ise Kızlık Zarı Dikimi işlemi gerçekleştirilir.

Kızlık Zarı Dikimi işlemi bozulma şekline ve kişinin isteğine bağlı olarak Geçici Kızlık Zarı Dikimi ve Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi şeklinde iki yöntemle dikilebilir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi sırasında evlenmeden ya da cinsel birliktelikten 2 ila 6 gün önce kızlık zarına dikiş koyularak işlem tamamlanır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi yani Flep Yönteminde ise kişinin vajinasının duvarından alınan dokular ile yeni bir kızlık zarı yapılır.

Kızlık Zarı Dikimi geçici veya kalıcı olması fark etmeksizin lokal anestezi kullanılarak yapılan konforlu ve güvenli bir tedavi yöntemidir.

Toplam 15 ila 20 dakika süren işlem sonrası kişiler günlük hayatına kaldıkları yerden devam edebilirler. Her iki yöntemle oluşturulan kızlık zarı ile de kişinin yaşadığı ilk cinsel ilişki sonrasında %100 kanama oluşur.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık Zarı insanlarda ağız iç yapısını andıran iç yüzeyi mukoza yapısından oluşan vajina girişinden 1 ila 1,5 cm. uzaklıkta bulunan zardır.

Vajina girişini tamamen kapatmayan bu zar aslında vajina gelişirken oluşan bir deri kıvrımıdır. Kadınlarda düzenli olarak oluşan adet kanamalarında kanın dışarıya akabileceği açıklıkta ve yapıdadır.

Kızlık Zarı her insanda farklı yapıdadır. Herhangi bir işlevi yoktur. Kızlık Zarı kişiden kişiye gösterdiği farklılıkları;

 • Kalın veya ince olması,
 • Damar yapısı,
 • Orta kısmında septa denilen yapının olup olmaması,
 • Zarın doku yüzeyinde elastik yapının bulunup bulunmaması,

şeklinde belirtebiliriz. Belirttiğimiz bu farklılıklara bağlı olarak kişilerin yaşadığı ilk ilişkide oluşan kanama miktarı değişiklik göstermektedir.

Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık Zarı her kadında farklılık göstermektedir. Kişiden kişiye değişiklikler gösteren bu zarların sınıflandırması;

 • Septalı Kızlık Zarı,
 • Klibriform Kızlık Zarı,
 • Yarı Septalı Kızlık Zarı,
 • Labial Tip Kızlık Zarı,
 • Anuler Tip Kızlık Zarı,
 • Kresentrik Tip Kızlık Zarı,
 • Fimbriad Tip Kızlık Zarı,

şeklinde yapılmaktadır.

Klinik şartlarında uzman doktorumuz tarafından yapılan muayene ile kişinin Kızlık Zarı Yapısı ve bekaret durumu hakkında kendisine detaylı bilgiler verilebilmektedir.

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

Kızlık Zarı cinsel birliktelik yaşanması, el ile müdahalede bulunulması, vajinaya yabancı bir cisim girmesi, sürtünme ve darbeye bağlı sebeplerle yırtılmaktadır.

Kadınlarda kızlık zarının yırtılması halk arasında “Kızlık Zarı Bozulması“, “Bekaretin Gitmesi“, “Bekaretin Bozulması” şeklinde ifade edilir.

Kızlık Zarı Bozulması geri dönüşümü olmayan fizyolojik bir olaydır. Kızlık Zarı Dikimi işlemi ile kişiler bu problemden kurtulmaktadır.

Kızlık Zarının yırtılıp yırtılmadığı 1 ila 2 dakika arasında süren jinekolojik muayene ile öğrenilebilir. Kızlık Zarı Muayenesi olarak bilinen bu işlem klinik ortamda uzman hekimimiz tarafından yapılır.

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık Zarı Muayenesi kadın doğum uzmanları tarafından klinik şartlarında yapılan, ortalama 1 ila 2 dakika süren ağrısız ve kolay bir işlemdir.

Kızlık Zarı Muayenesi ile kızlık zarıyla ilgili şüpheleri bulunan kişilere ve adli vakalar sonrası rapor gerektiren durumlarda kurumlara bilgi verilir.

Bekaret Testi veya Bekaret Muayenesi olarak da adlandırılan Hymen Muayenesi ile kişinin kızlık zarının durumu ve yapısı hakkında bilgi edinilir.

Ağrısız ve kolay bir işlem olan bu muayene sırasında vajinanın iç ve dış dudakları tutulup iki yana açılarak kişinin bakire olup olmadığı ve kızlık zarı çeşidi tespit edilir.

Tıbbi olarak raporlanıp belgelenen bu durum kişiye de anlaşılır bir dille aktarılır. Örnek vermek gerekirse kişiye Kızlık Zarı yapınız elastik, ince kenarlı ve saat 9 hizasında yırtık oluşmuş gibi detaylar verilebilir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık Zarı Dikimi işlemi klinik şartlarında kadın doğum uzmanı tarafından yapılması halinde ağrısız ve hızlı bir tedavidir.

Bekaret Tamiri olarak da ifade edilen Kızlık Zarı Dikimi sırasında kişinin vajina içerisine uygulanan cerrahi işlemlerle ilk cinsel birleşme sırasında az veya fazla olacak şekilde kanama yaşanması sağlanır.

Gizli ve başarılı bir uygulama olan bu işlem herhangi biri tarafından asla anlaşılamaz. Bir jinekolog tarafından detaylı muayene edilmesi sonucu dahi kızlık zarı dikilmiş diye kesin bir hükme varılamaz.

Kızlık Zarı Dikimi kişinin o dönem ihtiyacına ve genetik yapısına bağlı geçici ve kalıcı olmak üzere iki yöntemle yapılmaktadır.

Yakın dönemde evlilik düşüncesi olmayan kişiler Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi işlemini tercih ederler. Kısa süre içinde evlilik ve cinsel birliktelik geçirecek kişiler ise Geçici Kızlık Zarı Dikimi uygulamasını yaptırırlar.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici Kızlık Zarı Dikimi işlemi 2 ila 6 gün içerisinde cinsel ilişki yaşayacak kişilerde uygulanan kızlık zarı tamiridir.

Geçici Kızlık Zarı Tamiri sırasında Kızlık Zarı kendiliğinden eriyebilen dikişler ile tutturulup ilişki yaşandığında kanama oluşması sağlanır.

Klinik şartlarında kadın doğum uzmanları tarafından yapıldığı sürece kişinin sağlığına zararı olmayan, ağrısız ve %100 kanama sağlayan bir işlemdir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi uygulaması yapılan kişiler tedavi sonrası kalıcı bir kızlık zarına sahip olurlar. Tedavi sonrası cinsel ilişkide kanama oluşması için belirli bir süre içinde yaşanması gibi bir zorunluluk yoktur.

Kalıcı Kızlık Zarı Tamiri işlemi sırasında kişinin vajinasından alınan doku kullanılarak sürekli kalacak bir Kızlık Zarı oluşturulur.

Uygulama sırasında mikro cerrahi teknikleri kullanıldığı için kesinlikle Kadım Doğum Uzmanı tarafından klinik ortamında yapılması gerekir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi yapılırken kullanılan dikiş malzemesi insan vücudu tarafından tamamen emilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle işlem anlaşılmaz ve ilişki sonrası %100 kanama gerçekleşir.

Uzun ve kısa süreli Kızlık Zarı Dikimi işlemleri yapılırken kullanılan teknikler birbirinden tamamen farklıdır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi ya da uzun süreli uygulama olarak ifade edilen bu yöntemde sadece kızlık zarı dikimi gerçekleştirilmez. İşlem sırasında kullanılan flep operasyonları, mikro cerrahi işlemler sayesinde vajina daraltma konusunda da çalışma yapılmaktadır.

Flep Yöntemiyle Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi işlemlerinde en fazla uygulanan tedavi şekli olarak Flep Yöntemi gösterilebilir. Bu yöntemde kişinin vajinasının alt kısmından alınan doku parçası vajinanın yan duvarına dikilir.

Flep Yöntemi ile kişinin vajinasının giriş kısmı daraltılır, cinsel ilişki sırasında oluşturulan dokunun delinmesi ile kızlık zarı yırtılmış gibi kanama oluşturulur. Birden fazla cinsel ilişki yaşamış kişilerde bu yöntemle vajina daraltılabilir.

Lokal anestezi altında ortalama 20 ila 25 dakika arasında uygulanan Flep Operasyonu ile kişiler uzun süreli kızlık zarına sahip olurlar.

Tedavi sırasında ve sonrasında kişiler herhangi bir ağrı ve sızı hissetmezler. İşlem sonrasında kişi günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

Mikro Cerrahi ile Kızlık Zarı Dikimi

Mikro Cerrahi yöntemi ile Kızlık Zarı Tamiri işlemi oldukça avantajlı ve uzun süreli kalıcı bir uygulamadır. Kişinin vajinasında yapılan mikro işlemler ile kızlık zarının yırtık parçaları öncelikle kesilip, saha sonra uygun şekilde birleştirilir.

Mikro Cerrahi ile Kızlık Zarı Dikimi işleminin ağrısız olması, iyileşme sürecinin çok hızlı gerçekleşmesi ve işlem sonrası kızlık zarının dikildiğinin anlaşılmaması bu tedavinin tercih edilmesine neden olmaktadır.

Klinik ortamında uzman doktorlar tarafından uygun hastalara yapıldığında çok başarılı sonuçlar veren bir tedavi yöntemidir.

Mikro Cerrahi Yöntemi ile Kızlık Zarı Dikimi işlemi düşük, kürtaj veya doğum yapmış, sık cinsel ilişki yaşamış kişiler için kızlık zarını dikmekle birlikte vajina daraltmaya da yardımcı olduğu için çok tercih edilmektedir.

Kızlık Zarı Onarımı

Kızlık zarı yırtıldıktan sonra en geç 48 saat içerisinde kliniğe başvuran kişiler kadın doğum uzmanının yaptığı muayene sonrası zar yapısı uygunsa mikro cerrahi yöntemi ile Kızlık Zarı Onarımı işlemi gerçekleştirilir.

İşlem sırasında kızlık zarının kenarları uç uca getirilip dikilir. Kızlık Zarı Onarımı işleminin başarısı Jinekolog tecrübesine ve vajinada bulunan enfeksiyon varlığına bağlıdır.

Tedavi uygulanan kişinin vajinasında enfeksiyon miktarı fazla ise kızlık zarına atılan dikişler tutmayabilir ve tedavi başarısız sonuçlanabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Başarısı

Kızlık Zarı Dikimi işlemi steril bir klinik ortamda, alanında tecrübeli Kadın Doğum Uzmanları tarafından yapıldığında %100 oranda başarı sağlayan bir uygulamadır.

Kızlık Zarı Dikimi Başarısı;

 • İşlemi yapan cerrahın bilgi ve tecrübesi,
 • Hastanın hijyenine dikkat etmesi,
 • Kişinin vajinal enfeksiyon kapmaması,
 • İşlem sonrası uyarılara özen gösterilmesi,

bu hususlara bağlı olarak %100 oranda sağlanmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası

Kızlık Zarı Dikimi işlemi dahil tüm sağlık uygulamaları sonrasında kişiler tedaviyi uygulayan uzman hekimin kendilerine ilettiği hususlara büyük özen göstermelidir. Tedavinin başarısı ve kişinin sağlığı için bu durum çok önemlidir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İşlem sonrası kişiler hijyenine çok dikkat etmelidir,
 • Uygulama sonrası ilk 2 gün su ile temas edilmemelidir,
 • İlk 2 gün tamamlandıktan sonra ayakta duş alınmalıdır,
 • Geçici işlemlerde özellikle genital bölgenin kuru tutulmasına özen gösterilmelidir,
 • İşlem sonrası ilk hafta kabızlık yaşamamaya özen gösterilmelidir,
 • Hastalar bol lifli gıdalar ile beslenmelidir,
 • Operasyon sonrası ilk hafta spor yapılmamalıdır,

Tüm bu durumlarla birlikte aşırıya kaçmadan günlük aktivitelere devam edilmesinde problem yoktur. Ayrıca il dışından gelen hastalar işlem sonrası aynı gün evlerine dönebilirler.

Bölgenin hızla iyileşmesi ve Kızlık Zarına atılan dikişlerinin tutması için uzmanımızın önerdiği vitaminleri kullanabilirsiniz.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi yaptıran kişiler evlenmeden önce ve belirli aralıklarla Kızlık Zarı Muayenesine gelip durumu kontrol ettirebilirler.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları ile ilgili bilgi almak için görüştüğünüz hastane ve kliniklerden farklı ücretler duyabilirsiniz. Özellikle sağlık alanında yapılan uygulamalar için hasta muayene edilmeden kesin bir fiyat vermek oldukça zordur.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2022 yılında birçok duruma bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte bu durumları şu şekilde belirtebiliriz;

 • Kızlık zarının geçici veya kalıcı şekilde dikilmesi,
 • Kızlık zarının ve hastanın fiziksel yapısı,
 • Kullanılacak anestezi çeşidi (lokal veya genel),
 • Kızlık Zarı Dikimi sırasında kullanılan malzemenin kalitesi ve sterilizasyonu (tek kullanımlık),
 • Tedaviyi yapacak uzmanın tecrübesi ve kliniğin tedavi geçmişi ve işlemin yapılacağı il,

Kızlık Zarı Dikimi yaptırmak isteyen kişilere tavsiyemiz klinikler ile iletişime geçmeleri ve geçmişte yaptıkları uygulamaları, işlemi yapacak uzmanın kişisel bilgilerini inceleyip bu çerçevede karar vermeleri olacaktır.

Kızlık Zarı Dikimi İşlemi hakkında daha fazla bilgi almak, uzmanımız tarafından muayene edilip uygulamayı yaptırmak için Hemen Bize Ulaşın

Kızlık Zarı Dikimi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kızlık Zarı Dikimi Riskli Midir?

Kızlık Zarı Dikimi işlemi kaliteli bir hastane, klinik veya muayenede uzman doktorlar tarafından yapılması halinde risksiz bir işlemdir. Kişiler tedavi sonrası doktorumuzun tavsiyelerine uymak şartıyla günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilirler.

Kızlık Zarının Dikildiği Anlaşılır mı?

Kızlık Zarı Dikimi uygulaması standart bir kişi tarafından asla anlaşılamaz. İşlem sonrası yaşanan cinsel ilişkide %100 oranında kanama yaşanmaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesi için bir uzmana gidilse dahi Jinekolog kızlık zarı dikilmiştir gibi bir kanıya varamaz. İşlem sonrası zaman geçtikçe ve kişi adet gördükçe bölgede izler yok olacaktır.

Dikilen Kızlık Zarı %100 Kanar mı?

Klinik şartlarda bu alanda uzman doktor tarafından dikilen kızlık zarı ilişki sırasında %100 kanar. Doğru yapılmış bir işlem sonrası asla ilişki yaşarken kanama olacak mı diye düşünmenize gerek yoktur.

Kızlık Zarı Dikimini Hangi Doktorlar Yapar?

Kızlık Zarı Dikimini kadın hastalıkları ve doğum alanında uzmanlaşmış Jinekolog yani Kadın Doğum Uzmanları yaparlar.

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Kendiliğinden İyileşebilir mi?

Kadınlarda bozulan kızlık zarının kendiliğinden iyileşmesi veya herhangi bir ilaç sürülerek iyileşmesi mümkün değildir.

Kendi Kızlık Zarımı Kontrol Edebilir miyim?

Kişinin kendi kızlık zarını kontrol etmesi mümkün değildir. Kendisi doğru pozisyonu alsa dahi net olarak görüntüleyemez. Bu konuda doğru bilgi alınabilmesi için bir uzman tarafından Kızlık Zarı Muayenesi yapılması gerekmektedir.

Bir ayna yardımı ile görse veya birisinden bunu istese dahi uzmanlığı olmadığı ve tıbbi bilgisi yetersiz olduğu için doğru karar veremez.

Kızlık Zarı Bozulmadan Gebe Kalınır mı?

Kişi cinsel ilişki yaşamadan ve kızlık zarı bozulmadan gebe kalabilir. Penis ile vajinanın yüzeysel temas etmesi ile nadir de olsa hamilelik gerçekleşebilir.

Kadınlarda vajinal bölgeye sperm temas ederse, spermin hareketli olması ve 72 saat canlılığını koruyabilmesi nedeniyle çok nadir olsa da gebelik görülebilir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Kürtaj Yapılır mı?

Kişi elastik yapıda bir Kızlık Zarına sahipse ve alet girmesine müsait ise bu alanda uzman bir doktor tarafından kızlık zarı bozulmadan kürtaj işlemi yapılabilir.

Kızlık Zarı Mastürbasyon ile Bozulabilir mi?

Kızlık zarı kişiden kişiye değişen çeşitlilikte yapıya sahiptir. Eğer kişinin kızlık zarı elastikliği az ve inceyse mastürbasyon sırasında yapılacak yanlış bir hareket ile bozulabilir.

Bununla birlikte mastürbasyon yapılırken parmak veya yabancı bir cismin vajinaya girmesi ile de kızlık zarı bozulabilir.

Bu konuda şüpheleriniz varsa kliniğimizi arayıp randevu almanızı, Kızlık Zarı Muayenesi ile aklınızdaki sorulardan kurtulmanızı öneririz.

Doğum Yapmış Kişiler Kızlık Zarını Diktirebilirler mi?

Doğum yapmış olanlar kadınlar isterlerse kızlık zarlarını diktirebilirler. Kişinin daha önce doğum yapmış olması, ilişki yaşamış olması veya ne zaman ilişki yaşadığının Kızlık Zarı Dikimi işleminde önemi yoktur.