Kızlık Zarı Dikimi

Vajinanın hemen giriş kısmında yerleşmiş olan kızlık zarı, yarı esnek ince bir yapıya sahiptir. Bazı kadınlarda çok sert ya da çok esnek olabildiği gibi bazı kadınlarda zarın ortasındaki deliğin büyüklüğünden muayene esnasında zarın hiç olmadığı bile düşünülebilir. Çok ender durumlarda kızlık zarında delik bulunmaz. Imperfore himen denilen bu durumda ilk kanamadan itibaren adet kanaması genital kanal içinde birikir. Bu ciddi bir sorun olup operasyonla kızlık zarına delik açılması ve kanın boşaltılması gerekir.

Himenoplasti (Kızlık Zarı Dikimi) Hangi Durumlarda Yapılır?

Kızlık zarı dikimi;

  • Herhangi bir kaza ya da travma sonrasında kızlık zarının yırtılması,
  • Vajina içine yabancı cisimlerin sokulmasından dolayı kızlık zarının yırtılması,
  • İstenmeyen cinsel ilişki sonrası kızlık zarının yırtılması,
  • Genital bölgeye alınan darbelerden dolayı kızlık zarının bozulması durumlarında yapılabilir.

Himenoplasti (Kızlık Zarı Dikimi) Nasıl Yapılır?

Himenoplasti geçici ve kalıcı olmak üzere iki farklı şekilde yapılabilir. Cinsel ilişki esnasında dikiş yerinin yırtılarak kanama oluşmasının amaçlandığı durumlarda geçici kızlık zarı dikimi yapılır. Geçici kızlık zarı dikiminin cinsel ilişkinin olacağı tarihten bir hafta önce yapılması önerilir. Geçici kızlık zarı dikiminde kullanılan iplikler hızlı bir şekilde eridiğinden 7 günden fazla süre geçtiği takdirde kanama olmayabilir. Ağrısız bir işlem olan geçici kızlık zarı dikimi lokal anestezi altında birkaç dakika içerisinde yapılabilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep operasyonu ve mikrocerrahi ile primer onarım yöntemleriyle yapılabilir. Flep operasyonunda vajina alt duvarından kaldırılan üçgen şeklindeki doku vajina üst yan duvarına dikilir. Mikrocerrahi ile prime onarım yönteminde kızlık zarının ilişkiden sonra yırtılmış olan kenarları mikrocerrahi tekniği ile kesilir ve yeniden bir araya getirilir. Böylece kızlık zarının anatomik bütünlüğü sağlanmış olur.

Himenoplasti (Kızlık Zarı Dikimi) Sonrası İyileşme Süreci

Himenoplasti sonrasında hastaların kişisel hijyenlerine özen göstermesi çok önemlidir. Operasyondan sonra en az 2 gün su ile temas olmamalı, ikinci günden sonra ayakta duş alınmalı ve genital bölge kuru tutulmalıdır. İşlemin yapıldığı gün bölgede hafif bir ağrı ve gerginlik olabilir. Ayrıca lekelenmeler, küçük kanamalar ve kahverengi akıntılar olması da normal olarak kabul edilir.

En az 10 gün süreyle kabızlığa neden olabilecek besinlerden uzak durulmalı, bol lifli gıdalarla beslenmelidir. Yaranın iyileşmesinin hızlandırılması için vitamin ve protein bakımından zengin bir diyet uygulanması da faydalı olabilir. 4 hafta süreyle enfeksiyon oluşma riskinden dolayı denize ve havuza girilmemelidir.